Download full program

 

 

VILLANOVA MONTELEONE

 

28th June 2018 9.00pm

VILLANOVA MONTELEONE

PIAZZA PIERO ARRU

12845  Roma Golpe Capitale  Cordio Francesco – Italy 2018

 

29th June 2018 5.30pm

VILLANOVA MONTELEONE

SU PALATU E ‘SAS ISCOLAS                  

12682  The Harvest Mariani Andrea Paco – Italy 2017

12547  Oltre Il Confine, La Storia Di Ettore Castiglioni F.Massa , A. Azzetti -Switzerland 2017

 

29th June 2018 9.00pm

VILLANOVA MONTELEONE

PIAZZA PIERO ARRU

12846  Il Nome Del Padre Ceccarini Daniele, Molinari Mario – Italy 2018

12627  Taming Winter. A Story Of Carnivals And Bears Arena Andrea – Italy 2017

 

30th June 2018 5.30pm

VILLANOVA MONTELEONE

SU PALATU E ‘SAS ISCOLAS                                          

12360  Cent’anni Di Corsa Parrino Domenico – Italy 2018

11609  Pictures From Life      Accomando Luciano – Italy 2017

12592  Sardinia In A Day       Piras Fabrizio, Scano Remo, Peru Gabriele -Italy 2017

 

30th June 2018 9.00pm

VILLANOVA MONTELEONE

PIAZZA PIERO ARRU

Special Screening: “RING Sardegna” ( from “Domani Vincerò”) – Cecilia Mangini  – Italy 1969 (the director will be there)

12847  Grattacielo Cinema Bertozzi Marco – Italy  2018

 

 

ALGHERO 

1st July 2018 9.00pm

ALGHERO

LO QUARTER Architectural seat (yard)

12776  Iron Hands      Johnson Cheng  – USA 2017

12450  Il Dottore Dei Pesci    Della Sala Susanna – Italy 2017

12258  Out Of The Darkness Gramming Jonas -Sweden 2017

12637  The Babysitter Hardy Helli – Israel 2017

11659 Death Of The Sound Man Prapapan Sorayos – Thailand 2017

11509  Signor Acciaio Cappabianca Federico – Italy 2017

 

2nd July 2018 9.00pm

ALGHERO

LO QUARTER Architectural seat (yard)     

12844  Stella 1 D’ Ippolito Roberto, Bonsignore Gaia Italy 2017

12265  Night Fell Šlapeta Boris Slovakia 2017

11817  Clandestine     Rocha Sofia    Argentina 2016

11660  O Vestido De Myriam Rossi Lucas H. Brazil 2017

12388  Dove Sono Pirisi Francesco   Italy 2017

12654  The Lake Blokhina Daria Russian Federation 2016

 

3rd July 2018 5.00pm

ALGHERO

Conference room LO QUARTER Architectural seat                                 

Masterclass: “Artur Aristakisyan’s Cinema” –

with  Artur Aristakiasian, by AntonioVladimir Marino

 

3rd July 2018 9.00pm

ALGHERO

LO QUARTER Architectural seat (yard)                             

11547  Dog House Lallana Rona – Philippines 2016

12251  Matria  Gago Alvaro – Spain  2017

12309  7,83 Hz  Putzu Theo – Italy   2018

12537  Night Call  Renee Knox Amanda –  USA 2017

11630  A Father  Gneo Roberto – Italy 2017

12848  Saluti Dalla Sardegna Aa.Vv. (MURA Andrea Tutor Di Regia) -Italy 2018

12729  Bacha Posh Scarton-Kim Katia – Switzerland 2018

12563  Transition (Perehod)   Kurlaev Denis – Russian Federation  2017

 

4th July 2018 5.00pm

ALGHERO

Conference room  LO QUARTER   Architectural seat                  

Masterclass: “ Aleksandr Petrov’s Cinema ” with Aleksandr Petrov by Eugenia Gaglianone

 

4th July 2018 9.00pm

ALGHERO

LO QUARTER Architectural seat (yard)                                         

11606  Black I Am Bermúdez Laura – Honduras      2017

12112  Toprak Yagiz Onur -France    2017

12677  The Water Karakash Kiril, Podleshanov Svetislav- Republic Of Macedonia 2018

11743  Misogyny: Pandora Díaz Galarce Felipe -Chile       2017

12494  Living Together (Le Vivre Ensemble)  Santos Jose Luis -Spain 2017

12444  La Faim Va Tout Droit Canella Giulia – Italy 2017

12709  With Open Wings       Papageorgiou Vivian – Greece 2017

12604  Solon   Campolina Clarissa – Brazil 2016

 

 

BOSA

BOSA

CARMINE Convent (yard)

Special Screening:59 Seconds”  – Mauro Carraro  – Switzerland 2017 (the director will be there)

12024  Marhaba (Hola) Martí López Emilio – Spain  2017

12367  Coco’s Day  Moshkova Tatiana – Russian Federation 2017

12838  Bijela Vrana Miošić Miran – Croatia   2018

12489  Lagune Mathieu Labaye, Hannah Letaïf – Belgium   2017

11408  Where Is My Moon? Baek Mi-Young – South Korea  2017

11542  Les Enfants Du Béton   Phanhsay-Chamson Jonathan  – France         2017

11721  The Cowherd And The Girl Weaver Yao Qi – China     2017

11584  Big Booom      Narimanov Marat – Russian Federation 2016

12148  Bendito Machine Vi – Carry On  Malis Jossie – Spain  2018

12019  The Neverending Wallcarpizo De Diego Silvia – Spain 2017

12173  Viacruxis Lopez Ignasi – Spain 2018

11733  Chiripajas Poliektova Olga – Russian Federation 2017

12228  My Man (octopus) Cadoret Stéphanie  – France 2016

12555  Overrun Aa.Vv. – France 2017

12599  Shell With An Ocean Inside Sitdyikova Yulia – Russian Federation 2017

 

 

6th July 2018 9.00pm

BOSA

CARMINE Convent (yard)  

12312  A Chronic Circus Woolston Helen – Estonia    2017

12340  Automatina Bolaòosová Agáta – Slovakia 2016

12600  Shitumu  Aa.Vv. – Belgium 2017

12635  Temptation  Aa.Vv. –  France 2017

11700  Sea Zerkowitz Sabrina –  Spain 2017

12463  Otok Ucak Tea – Croatia 2017

11758  Interlaced López Ania David  Spain   2017

11744  The Aeronauts Fernández León           Mexico            2016

12253  Morning Cowboy         Pomares Fernando      Spain   2017

12720  39 Weeks 6 Days          Kozuch Joanna, Sima Boris   Slovakia          2017

12655 The Last Quest (Posljednji Izazov)Trkulja Božidar       Croatia            2017

12679  The Five Minute Museum        Bush Paul       United Kingdom         2016

12681  The Curiosity Show      Simon Quentin           France 2017

 

7th July 2018 11.00am

BOSA

Conference room CARMINE  Convent                               

“SENSITIVE 3d” Mauro Carraro’s Masterclass

 

 

STINTINO

8th July 2018 9.00pm

STINTINO

COAST GUARD Square                             

12565  Pickle Moore Grant – USA 2017

12481  La Barba Mazzara Alfredo – Italy 2017

12022  The Fourth Kingdom  Aliaga Adán – Spain      2017

11636  Kapitalistis Munoz Gomez Pablo       Belgium          2017

12011  The Debt          Arce Marie      Peru    2017

11969 The Vertigo Agulló Fran          Spain   2017

12475  Ka        Claudio Capanna        Belgium          2017

 

9th July 2018 10.00am

STINTINO

MUT ( TONNARA MUSEUM)

Special Event

Meeting with cineturismo: “Cinema and territory, cinema as a sustainable industry ”

 

9th July2018 9.00pm

STINTINO

COAST GUARD Square                             

11879  My Father The Fish Potthoff Britta – France 2017

12824  The Sad Monkfrankovic Diana – Germany 2016

11484  Delivery Boy Saramago Vinicius – Brazil 2016

12267  Fifo Sacha Ferbus, Jeremy Puffet – Belgium 2017

12252  Scratch Valero David – Spain  2017

12583  Respira Anania CristianoItaly 2017

12073  Templanza       Radice Pablo   Argentina        2017

 

 

SASSARI

10th July 2018 10.00am

SASSARI

PALAZZO DI CITTA’ (CIVIC THEATRE)

Masterclass

Assembly lessons with Roberto Perpignani

 

10th July2018 9.00pm

SANTA CATERINA SQUARE                          

12612  Stai Sereno Stocchi Daniele – Italy 2017

12524  Master Of Puppets  Lai Paola – Italy 2016

12410  Február  Molitor Marlena – Germany 2017

12485  La Partita Jerky Frank – Italy 2017

12657  The Living Go Ahead Palekhin Pavel – Russian Federation    2017

12647  The Dinner Konchalovsky Nathalia – France  2017

12835  Weeen Vleugels Nils – Netherlands 2017

12737  Cavello  Bresser Sven – Netherlands  2017

 

11th July 2018 10.00am

SASSARI

PALAZZO DI CITTA’ (CIVIC THEATRE)

Andrej Sergeevič Michalkov-Končalovskij meets the media

11th July 2018 5.00pm

SASSARI

PALAZZO DI CITTA’ (CIVIC THEATRE)

Masterclass :  Directing lessons with Andrej Sergeevič Michalkov-Končalovskij

11th July 2018 9.00pm

SASSARI

PALAZZO DI CITTA’ (CIVIC THEATRE)

Special screening  : Andrej Sergeevič Michalkov-Končalovski’s “PARADISE”

(the director will be there)

 

12th July 2018

SASSARI

PALAZZO DI CITTA’ (CIVIC THEATRE)

4.00pm

Round Table : “Cultural accessibility and social inclusion”

 6.30pm

Projection with autism friendly environment adaptation  Chris Renaud and Yarrow Cheney’s “PETS animals life”

12th July 2018 9.00pm

SASSARI

SANTA CATERINA Square

Special screening   : Paolo and Vittorio Taviani’s “UNA QUESTIONE PRIVATA”

 

13th July 2018 AT 9.00 pm

PALAZZO DI CITTA’ (CIVIC THEATRE)


Screening of three finalist shortfilms School under 18:

“Anche Io Gioco”
School: “C. Musso” Institute – “Don Milani” Primary school building – Trecate (NO),
Directed by: Marco Bricco, Grazia Fallarini and Stefania Gallo.
Produced by: Cisa Ovest Ticino, Romentino (NO).
Production year: 2017.
Running time: 5’44”

“Riscrivere L’articolo 34 Della Costituzione”.
School: “ORAZIO Tedone” High school – Ruvo Di Puglia (BA)
Directed by: Michele Pinto
Produced by:  Morpheus Ego
Production year:  2018
Running time: 4 Min.

“Power Off”
School: 70 Marino Institute -Santa Rosa – Naples
Directed by Mena Solipano
Produced by: arci movie
Production year: 2017
Running time: 3 Min.

Assignment of the President of the Chamber of Deputies Medal

Cinema & Music  “Buster Keaton in ONE WEEK (1920) –  Live original musical accompaniment by gMc jazz quartet”

Announcement of Sardinia Film Festival 13th edition winners